ارزیابی ثبت نام برای اجازه کار

بخش 1 قسمت 3 از مقررات اجرای قانون در مورد اجازه کار برای اتباع بیگانه با در نظر گرفتن قوانین ارزیابی ثبت نام برای اجازه کار را مشخص می کند.
ماده 13 از مقررات ، به تشریح شاخص برای ارزیابی اجازه کار و تمدید ثبت نام برای اجازه کار می پردازد .
بر این اساس در ارزیابی خود ، که در معاهدات بین المللی و چند ملیتی ارائه شده که ترکیه ممکن است به عنوان یک حزب باشد ، وزارت به اقتصاد ، جغرافیا و صنایع خاص فرضی در ارتباط با تغییرات در استخدام ، پیشرفت در تجارت و موقعیت فعلی ترکیه در بازار نیروی کار به طور انحصاری برای اعمال کار ، انجام در محیط کار و شغل خاص توجه می کند . با این وجود در ارزیابی مدت نامحدود ثبت نام برای اجازه کار ، وزارت پیشرفت در تجارت و موقعیت فعلی در بازار نیروی کار را در نظر نمی گیرد .
به علاوه وزارت سوابق ترکیه در موسسه کار را بررسی می کند (İş-Kur) بهترین بخش که نیروی کار مورد نیاز در همان کیفیت می تواند در عرض چهار هفته از بازارهای داخلی کار به دست بیاید . بند 4 ماده 13 از مقررات توصیف جنبه های که از طرف وزارت در جریان ارزیابی توجیه زمینه برای استخدام اتباع خارجی به جای اشتغال داخلی مورد توجه قرار گرفته است . در ارزیابی دلایل توجیه ، وزارتخانه ها عوامل متعددی را در نظر می گیرند مانند ؛ ماهیت ویژه ای از کار عملی ، تحصیلات علمی متقاضی خارجی،سهم اقتصاد ملی کارفرما ، سطح پرداخت کار عملی و وضعیت اشتغال به در محل کار. با این وجود ، در راستای اصلاحیه اخیر مقررات ، دسته بندی زیر اتباع خارجی به استثنا . بند 4 ماده 13. دسته بندی ها در آیین نامه ذکر شده است ؛ (i) شهروندان ترک جمهوری قبرس شمالی،(ii) دارندگان اجازه اقامت در چارچوب ترک ها و جوامع مرتبط(iii) دارندگان اجازه اقامت بشردوستانه (iv) دارندگان اجازه اقامت قربانی قاچاق انسان (v) اتباع خارجی که پدر و مادر دارای شهروندی ترکیه و یا کودکانی که دارای شهروندی ترکیه هستند و (vi) دارندگان اجازه اقامت اشخاص فاقد تابعیت.
ارزیابی در حوزه خدمات حرفه ای
در ارزیابی ثبت نام برای اجازه کار خارجیانی که در حوزه خدمات حرفه ای هستند ، به دنبال یک روش متفاوت است . در هدف مقررات ، خدمات حرفه ای اشاره به نیاز به خدمات تخصصی ، که ممکن است توسط نیازهای بهره وری آکادمیک و حرفه ای ارائه شود (این خدمات به درخواست بهره وری داخلی و بین المللی و درخواست جواز و روش است .)
اتباع خارجی که در حوزه خدمات حرفه ای کار خواهند کرد نیز لازم است مجموعه ای کامل از روش های ارزیابی مربوط به تحصیلات دانشگاهی و مهارت حرفه ای خود داشته باشند . در ثبت نامشان ، اتباع خارجی که در حوزه خدمات حرفه ای کار خواهند کرد ، نیاز به ارائه گواهی معادل دیپلمی که از موسسات آموزش عالی در خارج از کشور گرفته اند دارند . روش معادل سازی مطابق با ماده 13و 7 (p) قانون شماره 2547 در آموزش عالی و اجرای مقررات تعیین شده ی دولت در معادل سازی آموزش عالی خارج از کشور برای اهدای گواهینامه. از اين گذشته برای تأیید اعتبار مدارک حرفه ای ،فرد متقاضی نیاز به ارائه اسناد و مدارک رسمی به دست آمده در شش ماه گذشته از نهادهای حرفه ای داخلی یا بین المللی که در آن عضو هستند دارد . اسناد و مدارک باید تضمين ممنوع از کار نبودن و اینکه در حال حاضر در حرفه خود مشغول هستند باشد .
آن اشخاص حقوقی که افراد متخصص خارجی را در چارچوب مهندسی ، معماری ، سازنده و خدمات مشاوره ای ، در کنار سایر موارد مورد نیاز استخدام می کنند ، علاوه بر این ملزم به ارائه کپی از برگه های حقوق به منظور اثبات اشتغال محلی مهندس ، معمار ، برنامه ریز شهری هستند .
در ارزیابی ثبت نام برای اجازه کار خارجیانی که در حوزه خدمات حرفه ای هستند ، وزارتخانه مشاوره اضافی از مسئولین مربوطه طلب می کند .ثبت نام برای اجازه کار افراد متخصص خارجی را در چارچوب مهندسی ، معماری ، سازنده و خدمات مشاوره ای ، وزارتخانه درخواست نظرات اتحادیه مهندسین و معماران ترکیه و وزارت محیط زیست و برنامه ریزی شهری.
مقامات مربوطه ممکن است در خواست اسناد و مدارک اضافی در 5 روز و نظرات خود را ظرف مدت 15 روز ارائه دهند . هر گونه نظری که توسط وزارت به عنوان نظر حمایتی در زمان مقرر شناخته شود ارائه نمی شود .
هنگامی که اجازه کار اعطا می شود ، مهندسان ، معماران و برنامه ریزان شهری همچنین نیاز به ثبت نام برای شروع عضویت موقت در TMMOB – UCTEA (اتحادیه مهندسین و معماران ترکیه) به مدت یک ماه .
با وجود روند شرایط طولانی اجرا در حوزه ی خدمات حرفه ای ، اصلاحیه ی اخیر در قانون اجازه کار برای اتباع خارجی معرفی یک مفهوم جدید است ؛ مجوز اولیه . دقیقا ، در راستای جلوگیری از اثرات منفی روش های اداری در عملکرد شرکت های تجاری و برای پیشگیری از اجازه کار مرتبط با تعليق پروژه های داخلی و بین المللی در حال کار ، مجوز اولیه ممکن است به افرادی که در حوزه ی خدمات حرفه ای کار خواهند کرد عطا شود . مجوز اولیه ممکن است تا روند نهایی روش های مربوط به مدارک دانشگاهی و مهارت های حرفه ای صادر شود که از 12 ماه تجاوز نمی کند .

9 Comments

 • sefer

  Çalıştıran kuruluşun ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL veya,
  Yıllık cirosunun en az 800.000 TL veya,
  Yıllık ihracatının en az 250.000 USD olması
  merhaba bu sartlardan birisi mi lazim.??? biz sermayeyi 100 bin teleye yuksltik ama ciro da istediler bizden. ciro kurtarmiyor ve red edildi ne yapmamiz lazim suanda. tesekkur ederim

  • ExpatGuideTurkey

   Merhaba,
   bu şartlardan birisi olması yeterlidir fakat başvuru yapılan şirket pasif bir şirket ise yani herhangi bir ticaret yapılmıyorsa veya ticaret hacmi çok düşük ise ret verilmesi normaldir, şirketimizden danışmanlık hizmeti talep etmeniz durumunda ret kararına resmi olarak itiraz edebiliriz.

 • Umut

  Merheba,ben istanbulda kendi adıma hostel veya pansion kurmak istiyorum ,iş yeride kiralama istiyorum ,ben bu progremi ve izini nasıl yapa bilirim?!

  • ExpatGuideTurkey

   Merhaba,

   Öncelikle yabancı olarak çalışma izni almak için şirketinizin 100.000 TL sermayeli ve 5 Türk çalışanınız olması zorunluluğu vardır. İstanbul veya Ankara ofislerimizi ziyaret edip saatliği 100 TL olarak bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Ali mostafalo

  Hello, I’m looking for work

  • ExpatGuideTurkey

   Hello,

   We are not job agency so, unfortunately, we can not help you to find a job. Once you will find a job in Turkey, we can help your employer to obtain work permit for you.

   Kind Regards

 • Parla

  I live in Turkey and I want to have a job.
  I am an architect.
  would you please tell me how can I apply for a job?

  • ExpatGuideTurkey

   Hello,

   There are websites like for example kariyer.net providing job offers in Turkey. You can also visit job agencies or directly companies working on your field to find a job.

   Thank you and have a good day

Are you satisfied with content of our website? Or do you have any questions about this content? Leave a comment on our profile. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review