اجازه اقامت دانشجویی در ترکیه

 

“شرایط عمومی راجع به پذیرش دانشجویان خارجی”، که توسط شورای عالی آموزش و پرورش پذیرفته شده است , چارچوب اصلی این است برای روش و اصول با توجه به پذیرش دانشجویان خارجی (و دانش آموزانی که آموزش متوسطه خود را در خارج از کشور به پایان رسانده اند ) از موسسات آموزش عالی ترکیه است.

دانشجویان بین المللی سهمیه ای

همانطور که در ماده 2 (b) “شرایط عمومی راجع به پذیرش دانشجویان خارجی”، برای پذیرش دانشجویان خارجی به دانشگاههای ترکیه توسط مرکز انتخاب دانشجو موضوع را به سهمیه اعلام می کنند (OSYM).

برای مطالعه دوره کارشناسی , سهمیه برای دانشجویان خارجی نمی تواند بیش از 35% از سهمیه دانشجویان مقطع کارشناسی در سال تحصیلی قبلی باشد. برای بنیاد خصوصی غیر انتفاعی (Vakıf) دانشگاه ها، , سهمیه برای دانشجویان خارجی نمی تواند بیش از 50% از سهمیه دانشجویان مقطع کارشناسی در سال تحصیلی قبلی باشد. برای سال تحصیلی 2015-2016 سهمیه دانشجویان خارجی برای برنامه های مقطع کارشناسی و کاردانی , , please follow this link. (شما می توانید به صفحه وب شورای عالی آموزش و پرورش هدایت شده است . . اطلاعات ذکر شده در جداول هر دو زبان انگلیسی و ترکی است. جداول،3a و 3b شامل سهمیه بندی برای دو سال برنامه های وابسته , 4 و 5 شامل سهمیه بندی برای چهار سال برنامه های مقطع کارشناسی.)

شهریه

مقدار حداقل و حداکثر شهریه هزینه برای برنامه ها در دانشگاههای دولتی توسط شورای وزیران تعیین می شود (ماده 5). با این حال بر اساس روابط متقابل دانشجویان خارجی ممکن است از هزینه شهریه معاف شوند . شهریه برای برنامه در دانشگاه های غیر انتفاعی و خصوصی توسط انجمن های مجاز و یا نهادهای بالاتر تعیین شده (ماده 6) برای کسب اطلاعات بیشتر، نامزدها ممکن است به وب سایت از دانشگاه مشورت بگیرید.

صلاحیت (بخش B)

نامزدهای زیر , اگر آنها انتظار می رود فارغ التحصیل یا در حال حاضر از دبیرستان فارغ التحصیل ، ممکن است به دانشگاههای ترکیه در خواست بفرستند .

1) شهروندان خارجی،

2) اتباع خارجی که در ترکیه متولد شدند و شهروندان ترکیه هستند ، اما پس از مدتی ترک تابعيت ترکیه به دلیل مجوز روگردانی از وزارت امور داخلی و کودکان کوچک خود را در مدارک ترک تابعيت ثبت نام کردند.

3) افرادی که تابعيت شهروندی ترکیه را بعد از تولد کسب کردند . (و کسانی که ملیت دوگانه با کسب شهروندی ترکیه پس از تولد دارند )

4) شهروندان ترکیه که در سه سال گذشته آموزش متوسطه در خارج از کشور به جز جمهوری ترک قبرس شمالی را تکمیل کرده اند (همچنین آنهایی که تمامی آموزش متوسطه خود را در مدارس ترکیه در خارج از کشور در یک کشور خارجی دیگر از جمهوری ترک قبرس شمالی نیز تکمیل کردند .)

5) به این شرط که داشتن GCE AL نتایج آزمون، جمهوری ترکیه، از شهروندان قبرس شمالی کسانی که در TRNC و آموزش متوسطه خود را در TRNC تکمیل کرده اند و کسانی که شهروندی TRNC دارند که در کالج ها و دبیرستان در کشورهای دیگر بین 2005-2010 را مطالعه کرده اند.

از سویی دیگر, به جز موارد بالا توضیح داده , گروهی از افراد زیر واجد شرایط به دانشگاههای ترکیه به عنوان دانشجویان بین المللی نمی باشند ; (i) شهروندان ترکیه که تمامی تحصیلات دبیرستانی خود را در ترکیه و یا TRNC را تکمیل کرده اند (ii) از شهروندان قبرس شمالی جمهوری ترکیه، (iii) آن دسته از شهروندان دوگانه که دارای تابعیت ترکیه از بدو تولد هستند ,(iv) شهروندان دو تابعه , که یکی از شهروندی است از TRNC , (v) اتباع ترکیه که در مدارس خارجی در ترکیه تحصیل کردند یا در مدارسی هستند که بخشی از سفارتخانه ها در ترکیه است.

student

شرایط پذیرش از موسسات آموزش عالی ترکیه

هر موسسه آموزش عالی ملزم به صدور دستورات یا آیین نامه برای توصیف شرایط پذیرش برای دانشجویان بین المللی از جمله به رسمیت شناخته شده ملی و امتحانات بین المللی و / یا امتحانات ورودی خود را ، نمرات آزمون حداقل و معدل مورد نیاز به طور متوسط باشد .

برخی از مشترکات بین المللی و امتحانات ملی آزمون استعداد مدرسه ای هستند (SAT I), آزمون کالج آمریکایی (ACT), گواهی عمومی آموزش (GCE) سطح A , دیپلم بین المللی (IB), Abitur , دیپلم فرانسه , Matura , آزمون Tawjihi در اردن و فلسطین برگزار شد، آزمون کارشناسی در لبنان برگزار شد , Al-Shahada-AlThanawiyya (دیپلم) آزمون در سوریه برگزار شد , Gaokao در جمهوری خلق چین برگزار شد و سنگال لیسانس. لطفا توجه داشته باشید که هر یک از دانشگاه به صورت جداگانه تعیین می کند , نمرات امتحانات و آن به رسمیت شناخته شده است . برای کسب اطلاعات دقیق , می توانید از وب سایت دانشگاه مشورت بگیرید . بطور جایگزین شما می توانید دنبال this link دانلود امتحانات بین المللی و نمرات مورد نیاز به رسمیت شناخته شده . (شما می توانید به صفحه وب شورای عالی آموزش و پرورش با فایل ترکی دسترسی پیدا کنید )

افزون بر این ممکن است از دانشجویان خارجی ارائه مناسب اسنادی که نشان دهنده دارای منابع مالی کافی برای زندگی تحصیلی خود در ترکیه خواسته شود.

تمام مدارک مورد نیاز برای ثبت نام به موسسات آموزش عالی از سوی نهادها به صورت جداگانه تعیین و اعلام شده است . با این وجود رایج ترین اسناد برای ثبت نام نیاز به شرح زیر است؛

1) نتایج اصلی آزمون

2) اصل دیپلم دبیرستان و ترجمه محضری

3) معادل نامه که می تواند از ریاست ملی آموزش و پرورش در شهرستانها در ترکیه به دست آورند .

4) اصل گذرنامه و کپی از صفحه متقاضی شناسایی شده ,و صفحه ویزای دانشجویی که از کنسولگری ترکیه گرفته شده .

5) رسید بانکی شهریه ی دانشگاه

6) اگر ممکن باشد , مهارت در زبان انگلیسی و / یا گواهی مهارت در زبان ترکی

لطفا توجه داشته باشید که موسسات آموزشی که داوطلبان برنامه ریزی می کنند برای درخواست کردن ممکن است اسناد و مدارک اضافی بخواهد .

ویزای دانشجویی

دانشجویان خارجی ملزم به اخذ گرفتن ‘ویزای دانشجویی’ از نزدیکترین کنسولگری ترکیه قبل از سفر خود به ترکیه هستند . بدون ویزای دانشجویی معتبر ، دانشجویان خارجی ممکن است در موسسات آموزشی در ترکیه ثبت نام نشوند.

اسناد مورد نیاز ؛

• فرم درخواست ویزا

• حداقل 1 سال گذرنامه معتبر

• نامه پذیرش از دانشگاه های ترکیه ,مدرسه و یا زبان تایید شده توسط وزارت آموزش و پرورش

• بیانیه بانک و یا نامه حامی، ، حساب بانکی ضامن و کپی پاسپورت ضمانت کننده.

• هزینه ویزا غیر قابل استرداد است

eikametresim-900x444

لطفا توجه داشته باشید که، کنسولگری ممکن است اسناد اضافی در طول روند درخواست روادید در خواست کند.

اجازه اقامت به هدف مطالعه؛ (دانشجویان خارجی)

کسانی که برای اولین بار درخواست اجازه اقامت به عنوان دانشجویان خارجی می کنند باید ویزای دانشجویی گرفته شده از کنسولگری ترکیه در کشور خود داشته باشد. پس از ورود در عرض یک ماه باید درخواست اجازه اقامت خود را بدهند .

– فرم درخواست اجازه اقامت که از پورتال الکترونیکی می توانند به دست بیاورند (همچنین شماره مالیاتی گرفته شده از اداره مالیات)

– 4 عکس سایز پاسپورت

– اصل گذرنامه و فتوکپی از صفحات زیر را از گذرنامه ؛ صفحه که دارای عکس متقاضی , صفحه مهر آخرین ورود , صفحه ای که نشان دهنده اعتبار و تاریخ انقضای پاسپورت و صفحه ای که ویزای دانشجویی از طرف کنسولگری ترکیه گرفته شده است .

– گواهی معتبر و جدید ثبت نام دانشجو از مدارس و دانشگاه های ترکیه

– بیانیه و تضمین امرار معاش از بانک , یا برگه تعهد از پدر و مادر، و یا اگر اسناد بورس تحصیلی در دسترس باشد .

– دانشجویان خارجی برای مقطع کارشناسی “فرم اطلاعات دانش آموزان خارجی”، (ممکن است از شعبه اتباع خارجی پلیس منطقه به دست آمده باشد)

– برای دانشجویان خارجی که زیر 18 سال هستند , سند رضایت از پدر و مادر لازم است . سند رضایت باید ترجمه ترکی با پي‌نوشت‌ محضری باشد .

– بیمه معتبر بهداشت و درمان (یکی از زیر بیمه های درمانی کافی است)

* این سند بهره مندی از خدمات بهداشتی درمانی در ترکیه در محدوده پیمان تامین اجتماعی دوجانبه را قادر می سازد .

* صدور گواهینامه مجوز دریافت از موسسه اجتماعی امنیت

* اثبات نرم افزار برای بیمه درمانی به طور کلی به موسسه اجتماعی امنیتی

* بیمه بهداشت و درمان خصوصی سازگار با Circular Notice no.9 dated 06.06.2014.

مجوز اقامت توسعه برنامه های کاربردی باید قبل از تاریخ انقضاء اجازه اقامت فعلی پر شود .

امنیت اجتماعی دانشجویان خارجی

طبق ماده 1 پاراگراف 2 قانون شماره 6486 اصلاح تامین اجتماعی و قانون بیمه بهداشت و درمان عمومی و برخی قوانین دیگر , بیمه بهداشت و درمان عمومی برای دانشجویان خارجی که در موسسات آموزشی در ترکیه ثبت نام کردند اجباری نیست . همه دانشجویان خارجی که در موسسات آموزشی در ترکیه به طور داوطلبانه ثبت نام کردند ممکن است در GHI ( ابتکار بهداشت جهانی ) ثبت نام کرده باشند , اگر سه ماه پس از اسم نویسی خود در موسسات آموزشی در یک برنامه ثبت نام کرده باشند.

از سوی دیگر آن دسته از دانشجویان خارجی که اکنون طبق قانون شماره 6486 ثبت نام کردند منتشر شده است . (قانون شماره 6486 اصلاح تامین اجتماعی و بیمه بهداشت و درمان عمومی قانون و برخی دیگر از قوانین که در روزنامه رسمی در 29 ماه مه2013 شماره 28661 منتشر شده)

ممکن است که در شش ماه پس از تاریخ انتشار اعمال شوند.

افزون بر این آن دسته از دانشجویان خارجی که تحت عنوان امنیت اجتماعی در کشور خود و از کشوری که در آن ترکیه دارای چند جانبه و یا شرایط امنیت اجتماعی دو جانبه،با ارسال فرمول های مناسب خود به موسسه تامین اجتماعی ترکیه ممکن است از خدمات بهداشتی و درمانی در ترکیه بهره مند شوند.

کشورهایی که شرایط را با ترکیه در محدوده شعب بیمه کوتاه مدت را امضا کرده اند اتباع خارجی که برای مقاصد گردشگری و یا اهداف کار موقت اقامت اتباع خارجی که فرستاده شده اند برای ادامه درمان پزشکی For permanent residence cases

اعضای خانواده دارنده بیمه خارجی هایی که دریافت حقوق ماهانه در کشورهای خود

آلمان T/A 11 T/A 12 T/A 9 T/A 20, T/A23

اتریش A/TR 3, A/TR 4 A/TR 4 A/TR 4

هلند N/TUR 111 N/TUR 112 N/TUR 109 N/TUR 121

بلژیک B.T.8, BT 15 B.T.10 B.T.6 B.T.16

فرانسه SE 208-04 A FT SE 208-06 FT SE 208-07 FT SE 208-09 FT

جمهوری ترک قبرس شمالی K.K.T.C. / T.C. 3 K.K.T.C. / T.C. 5 K.K.T.C. / T.C. 6 K.K.T.C. / T.C. 7

مقدونیه MC/TR 4 MC/TR 5 MC/TR 6

رومانی R/TR 3 R/TR 3 R/TR 6 R/TR4

آلبانی AL/TR 4 AL/TR 10 TR/AL 5 AL/TR 6

بوسنی و هرزگوین BH/TR4 BH/TR5 BH/TR 6 BH/TR 7

جمهوری چک CZ/TR 111 CZ/TR 112

لوکزامبورگ L/TR 3 L/TR 3 L/TR 4 L/TR 5,

آذربایجان AZ/TR 4 AZ/TR 8 AZ/TR 5 AZ/TR 6

اشتغال دانشجویان خارجی

بر اساس ماده 41 از قانون هیچ: 6458 اتباع خارجی و کمک های مالی بین المللی حفاظت از دانشجویان خارجی با حق کار در ترکیه. ؛

“دانشجویانی که پایه و اساس , کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا درجه کارشناسی ارشد در ترکیه امکان کار به شرطی که آنها اجازه کار به دست آوردن. با این حال , دانشجویان پایه و اساس و در مقطع کارشناسی تنها حق کار بیش از 24 ساعت در هفته پس از سال اول تحصیلات داده شود. “

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

1 Comment

Are you satisfied with content of our website? Or do you have any questions about this content? Leave a comment on our profile. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review1 Comment

Are you satisfied with content of our website? Or do you have any questions about this content? Leave a comment on our profile. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review